آستون مارتین DB9

پیشرفت در زمینه طراحی داخل این خودرو تداوم یافته ولی سطح کیفی مواد به کار رفته باعث شده است تا هزینه ساخت خودرو مبلغ فروش آن را تا بیش از ۱۰۰ هزار یورو افزایش دهد. خریدارانی که مایل به خرید DB۹ با دنده دستی هستند، باید مبلغی معادل ۳ هزار یورو بیش از قیمت مدل اتوماتیک آن بپردازند. در این صورت، DB۹ با وجود قیمت ۱۰۳۰۰۰ یورویی خود، خودرویی ارزان قیمت تلقی نخواهد شد

خودروهای اسپورت واقعی، خودروهایی هستند که به گیربکس دستی مجهز باشند». این دیدگاه علاقه مندان به رانندگی در سرتاسر جهان، مشکل بزرگ پیش پای شرکت آستون مارتین قرار داده است.

از زمان تولید DB۹ در سال گذشته تاکنون، شرکت استون مارتین تنها مدل دنده اتوماتیک آن را تولید کرده و همان گونه که انتظار می رفت، سیستم گیربکس خودکار آن از سوی برخی رانندگانی که توقعات بیشتری در زمینه کارایی این خودرو داشتند، مورد انتقاد قرار گرفت.

خبر خوب ما این است که سرانجام عقیده خریداران به گوش سازنده مجموعه گیربکس DB۹ که تحت مالکیت شرکت فورد قرار دارد، رسید و یک گیربکس دستی نیز برای این خودرو طراحی و وارد خط تولید شد. اکنون باید منتظر ماند و دید که آیا گیربکس جدید هیجان رانندگان این سوپر خودرو را ارضاء خواهد کرد یا خیر.

باید به این نکته نیز اشاره کرد که در واقع قلب طپنده آستون، موتور آن است. دنده دستی DB۹ از لحاظ تقسیم قدرت موتور ۱۲ سیلندر ۶ لیتری این خودرو، درست همانند همتای اتوماتیک خود عمل می کند. گیربکس اتوماتیک با توجه به نیروی۴۵۰اbhp و گشتاور ۵۷۰اNm که به چرخ های عقب اعمال می کند، به خودی خود سرعت بالایی به DB۹ می بخشد. با این وجود، علاقه مندان DB۹ از دانستن این مطلب خوشحال خواهند شد که دنده دستی، این خودرو را سریع تر از قبل نیز خواهد کرد.

دنده را در وضعیت یک قرار دهید و کلاچ را رها کنید، آستون همانند تیری که از کمان رها شده است شتاب می گیرد. سازنده DB۹ ادعا می کند شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر این خودرو در مدل دنده دستی ۸/۴ ثانیه است که ۱/۰ ثانیه سریع تر از مدل دنده اتوماتیک است.

DB۹ در دنده های بالاتر عملکرد یک خودروی رویایی را به نمایش می گذارد. محدوده سرعت بهینه برای این خودرو در جاده های معمولی ۷۰ مایل در ساعت می باشد. البته هنوز یک یا دو نگرانی دیگر وجود دارد. در زمان رانندگی در بعضی از جاده های مناسب در ولز، آستون ثابت کرد که صرفنظر از سرعت باور نکردنی هنوز از آرمان های خود کمی فاصله دارد.

DB۹ مجهز به دنده دستی، همانند تمامی DB۹هایی که تاکنون آزمایش شده اند، در سرعت های بالا این حس را به سرنشین خود القاء می کند که گوشه درب ها به خوبی چفت نشده اند. گرچه ما هیچ گاه از کمبود نیروی کشش این خودرو شکایتی نداشته ایم، ولی DB۹ نتوانسته است حس اعتماد به خود را در راننده ایجاد کند.

در اکثر مواقع، DB۹ در محدوده سرعت بهینه خود بخوبی و بدون هیچ گونه مشکلی رانده می شود و احساس لذت راننده از شرایط موجود را به طور کامل به وجود می آورد. شکل ظاهری DB۹ بسیار شیک و مدرن بوده و تلاش رقبایی نظیر پورشه و بنتلی را در رقابت با خود، بی اثر گذاشته است..
ماهنامه صنعت خودرو  
 آستون‌مارتین

منبع : بخش عکس آکاایران
برچسب :