عکس‌های برنده و تحسین شده رقابت عکاسی از طبیعتِ استرالیا 2022
رتبه اول مسابقه به عکس زیبایی که مرگ و زندگی را در قالب چرخش کوسه‌ای به دور لاشه یک نهنگ ثبت کرده بود تعلق گرفت. برای مشاهده تمامی تصاویر تحسین شده از رقابت های

برترین و تماشایی‌ترین عکس‌های طبیعت در سال 2022

آکاایران: به تازگی برندگان مسابقه عکاسی «Australian Geographic Nature Photographer of the Year» در سال 2022 معرفی شده‌اند و رتبه اول این مسابقه به عکس زیبایی که مرگ و زندگی را در قالب چرخش کوسه‌ای به دور لاشه یک نهنگ ثبت کرده بود اختصاص یافت. وی توانست با این تصویر متحیرکننده (عکس پایین) جایزه 11.690 دلاری رقابت‌های سال 2022 را به خانه ببرد.

گفتنی است که این مسابقه عکاسی همانطور که از نام آن بر‌می‌آید به شکل خاص روی طبیعت، حیوانات و جغرافیای متفاوت استرالیا، نیوزلند، قاره جنوبگان و گینه نو تمرکز دارد و هر ساله عکاسان بسیاری با تصاویر حیرت‌انگیزی از اقلیم مناطق مذکور در آن شرکت می‌کنند. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, گلچینی از تصاویر برندگان در بخش های مختلف و در نهایت برنده نهایی را در انتها مشاهده خواهید کرد. با ما همراه باشید.

نیروهای طبیعت

جهانِ گمشده

بخش منظره

عکاس: جو شِمِش

برترین و تماشایی‌ترین عکس‌های طبیعت در سال 2022

این عکسِ جادویی از کوهِ وِلینگتون در تاسمانی گرفته شده است و عکاس درباره این منطقه می‌گوید:

"این منطقه که جهانِ گمشده نامیده می‌شود در شمالِ شرقیِ شیبِ کونانی و در رشته کوهِ ولینگتون در تاسمانی واقع شده است و از سطحِ دریا حدود 1100 متر ارتفاع دارد. این منطقه بافتی از سنگِ دولِریت دارد و زمین شناسان عمرِ این مکان را در حدودِ 180 میلیون سال تخمین می‌زنند."


سکوت

بخش عکاسی/نجوم

عکاس: جیسِن پِری

برترین و تماشایی‌ترین عکس‌های طبیعت در سال 2022

این عکسِ سحرانگیز و آرامش بخش در نزدیکی برکه‌ای در تولاندو در منطقه ویکتوریا گرفته شده است و جیسن پری درباره آن می‌گوید:

"واقعا بهترین نام برای این عکس در ذهنِ من سکوت است. این عکس را در یک صبحِ ساکتِ مه‌آلود درحالی گرفتم که درست ثانیه‌هایی پس از ثبت عکس، تصویرِ کهکشانِ راه شیری ناپدید شد."


Midnight Seahorse

عکس بخش حیوانات در طبیعت

عکاس: مت تستونی

برترین و تماشایی‌ترین عکس‌های طبیعت در سال 2022

در منطقه کِتِرینگ در تاسمانی، مت تستونی با خوش شانسی موفق شده این اسب دریاییِ کوچک را سوژه عکسش کند و درباره عکس می‌گوید:

"این نوع اسب دریایی نابی Knobby نامیده می‌شود و روندِ شکارش به این صورت است که در اواسط شب و در سرمای آب، ساعت‌ها بی‌حرکت می‌ماند به طوری‌که تشخیصش برای هر جانوری تقریبا غیرممکن می‌شود. برای من تماشای شکار کردنِ این جانورِ ریزه میزه بسیار لذت بخش بود. شکارِ این جانوران معمولا جانورانِ سخت پوستِ بسیار کوچک است."


سقوط ستاره‌ها

بخش عکاسی/نجوم

عکاس: لوک شارک

برترین و تماشایی‌ترین عکس‌های طبیعت در سال 2022

تاسمانی پر است از مناظر و مناطق بکر و جادویی و جالب است که این یکی عکسِ مورد توجه قرار گرفته در بخش عکاسی و نجوم، به هیچ‌وجه در فضایی بی سر و صدا ثبت نشده است. لوک شارک می‌گوید:

"همه‌چیزِ این منظره بی‌نقص و جادویی بود. از صدایِ غرشِ کر کننده آبشار تا مخلوط شدنِ قطره‌های اب و نور مهتاب در این منطقه حفاظت شده در تاسمانی. شکوهِ کهکشانِ راهِ شیری به این منظره جادویی، زیبایی باورنکردنی بخشیده بود."


Night Light Dining

برنده بخش حیوانات در طبیعت

عکاس: جنیکو کِلک

برترین و تماشایی‌ترین عکس‌های طبیعت در سال 2022

این تصویرِ زیبا در کوئینزلند ثبت شده است. جنیکو کِلک درباره این عکس می‌گوید:

"هرسال بهار در این منطقه اتفاقی جادویی و مجذوب کننده می‌افتد و طبیعتا برای هر عکاسی جالب است. در این فصل کرم‌های شب‌تابِ درخشان در شب شروع به فعالیت می‌کنند و همین فعالیت خیلی زود نظرِ خفاش‌های پوزه برگیِ ساکنِ این منطقه را به خود جلب می‌کند. تلاشِ این خفاش‌ها برای شکارِ این حشراتِ نورانی، همان‌طور که در این تصویر می‌بینید، منظره جالب و از نظر دیداری سحرانگیزی را ایجاد می‌کند."


عکسِ دوم در بخش منظره

عکاس: اِلی موریس

برترین و تماشایی‌ترین عکس‌های طبیعت در سال 2022

الی موریس این عکس را در منطقه‌ای در غربِ استرالیا گرفته است که یادآوری خوبی برای همه ما درباره قدرت طبیعت و پدیده‌های طبیعی است. موریس درباره عکس می‌گوید:

"یک عصرِ بارانی و طوفانی در اوایلِ پاییز بود و من مجذوبِ تماشای حرکتِ این ابرهای خشمگین و بارانی بودم. ابرهای سیاه به هر سمتی که می‌خواستند حرکت می‌کردند و در هر نقطه‌ای، هرچقدر دلشان می‌خواست باران می‌باریدند. با نزدیک‌تر شدنِ طوفان به خانه ما، وزشِ باد باعثِ شکل‌گیریِ ابری از گرد و خاک شد و همان موقع عکس را انداختم."


یک لذتِ تمام و کمال

بخش حیوانات شهری

عکاس: سندی هورن

برترین و تماشایی‌ترین عکس‌های طبیعت در سال 2022

این تصویر در جنوب استرالیا و در دره کلیر گرفته شده است و سندی هورن درباره آن می‌گوید:

"این زاغ یکی از دو زاغِ ساکنِ خانه من است و در لحظه‌ای که سوژه دوربینِ من شد حسابی مشغول لذت بردن بود. ظاهرا در آن بعد از ظهرِ گرم، آب‌بازی با آب‌پاش‌های حیاط خانه من، از دید زاغ حسابی وسوسه کننده به نظر رسیده و همان‌طور که مشخص است او از عملی کردنِ نقشه‌اش رضایتِ کامل دارد."


گیرافتاده

برنده بخشِ تاثیرِ انسان

عکاس: آلِن کوک

برترین و تماشایی‌ترین عکس‌های طبیعت در سال 2022

این عکسِ تلخ و ناراحت کننده در نیو سوث وِلز و در منطقه دارلینگتون پوینت گرفته شده است و عکاس در توضیح آن می‌گوید:

"این شیوه مرگ برای کانگوروها در استرالیا نسبتا رایج است تا جایی که حتی برای آن از اصطلاحِ Fence Hanging یا آویزان شدن از فنس استفاده می‌شود. بسیار پیش می‌آید هنگامی‌که یک کانگورو قصدِ پریدن از روی فنس و سیمِ خاردار را دارد به دلیلِ شکلِ خاصِ پرشِ آن‌ها، پای کانگورو به همین شکل به سیم خاردار گیر کند.معمولا کانگوروهای گیر افتاده در همان حال تلف می‌شوند مگر در مواقعی که یک انسان شاهد این اتفاق بوده و به کمک آن‌ها برود."


ترق و تروق

عکس دوم در بخش عکس‌های سیاه و سفید

عکاس: جرِد کو

برترین و تماشایی‌ترین عکس‌های طبیعت در سال 2022

این عکسِ ترسناک از قدرتِ باورنکردنی طبیعت هم در جنوبِ استرالیا و منطقه میدلتون گرفته شده است و جرد کو درباره لحظه ثبتِ این عکس می‌گوید:

"دقایقی پیش از ثبتِ این عکس، طوفان قدرتمندی از مقابل منزلم عبور کرد و پیش از این هیچ‌وقت به این اندازه به نقطه برخورد رعد و برق نزدیک نبودم و قدرتِ باورنکردنی آن را احساس نکرده بودم. صدای این تخلیه بار الکتریکی برای من مانند این بود که گویی ورق‌هایی بسیار بزرگ از فولاد در آسمان بالا و پایین می‌شوند."


Reduce Reuse Recycle

بخش تاثیر انسان

عکاس: دن جونز

برترین و تماشایی‌ترین عکس‌های طبیعت در سال 2022

این عکس از یک خرچنگِ هرمیتِ اندونزیایی در منطقه راجا آمپات در کشور اندونزی ثبت شده است و دن جونز ترجیح داده به جای صحبت درباره عکس یا سوژه آن، درباره اهمیت تغییر سبک زندگی و کاستنِ تولید زباله صحبت کند:

"به نظرِ من ما باید به زباله و دورریز نه به عنوانِ زباله و بلکه به عنوان یک منبعِ جدید از موادِ به درد بخور نگاه کنیم. به نظرِ من حالا وقتِ آن است که همه ما با مسئولیت پذیریِ بیشتری با منابعِ در دسترسمان رفتار کنیم."


شبحِ آسمان‌ها

بخش عکس‌های سیاه و سفید

عکاس: کالوم مک‌کی

برترین و تماشایی‌ترین عکس‌های طبیعت در سال 2022

سوژه این عکسِ زیبا و باشکوه، پرنده‌ای شکاری با نامِ انگلیسیِ Kite است که لغت مناسبی برای برگردان آن پیدا نکردم. کایت‌ها نوعی پرنده شکاری از خانواده شاهین‌ها و عقاب‌ها هستند که در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنند. این عکس در تورا در منطقه ویکتوریا گرفته شده است و عکاس درباره ان می‌گوید:

"مشاهده این پرنده در مناطقی که زمین‌های کشاورزی زیادی دارد کاملا عادی است. این پرنده شکاری کوچک، کایتِ شانه مشکی نام دارد. این پرنده روش شکار جالبی دارد و پس از یافتن طعمه، بالای سرِ او و ثابت روی هوا بسیار سریع بال می‌زند و در عین حال چشم‌هایش متمرکز روی شکار است. این کایت لحظاتی پس از این عکس در بین علف‌ها یک جونده‌ کوچک را شکار کرد."


قربانی طبیعت

برنده کلی

عکاس: انشلی یانسن

برترین و تماشایی‌ترین عکس‌های طبیعت در سال 2022

این عکس که برنده کلی رقابت عکاسیِ استرالیا شده در یک خلیج مرجانی در غربِ استرالیا ثبت شده است و داستان جالبی دارد. اشلی یانسن درباره عکسِ برنده‌اش می‌گوید:

"قایق‌هایی که گردشگران را به دریا می‌برند چند روزی بود که درباره یک نهنگِ گوژپشتِ کم سن و سال و زخمی در این منطقه می‌گفتند. ظاهرا نهنگِ جوان هر روزی که می‌گذشت به خاطر زخمِ آرواره‌های کوسه‌ها، مریض‌تر و کندتر می‌شد و در روزهای قبل از رسیدنِ من به منطقه، اهالی محلی با مشاهده لکه‌های چربی و روغنی روی سطح آب متوجه مرگ نهنگ جوان شده بودند."

"وقتی من بالاخره به آن نقطه از خلیج مرجانی رسیدم، پیش از هرچیز اسکلتِ آرامِ نهنگِ گوژپشتِ جوان نظرم را جلب کرد که توسط جانوران فرصت‌شناس، حسابی تمیز شده بود و برق افتاده بود و پس از آن کوسه‌های زیادی به نظرم آمدند که در آن منطقه می‌گشتند و معلوم بود حسابی دلی از عزا درآورده‌اند."


منبع : بخش عکس آکاایران
برچسب :