لباس های جنجالی بازیگران زن در جشنواره ها (مدل لباس زنان در کن)
لباس های جنجالی بازیگران زن در جشنواره ها ،بازیگران با لباس های عجیب در جشنواره کن،بازیگران و ستاره ها با لباس عجیب در کن،بازیگران زن ایرانی در کن

آکاایران: لباس های جنجالی بازیگران زن در جشنواره ها (مدل لباس زنان در کن)

آکاایران: لباس های جنجالی بازیگران زن در جشنواره ها 

عده ای از بازیگران زن ایرانی با حضور در جشنواره های خارجی لباسهای بسیار عجیبی بر تن می کنند که باعث ناراحتی مردم می شوند. پوشش بازیگران ایرانی در جشنواره های خارجی طبق معمول بسیار مورد توجه قرار گرفته و واکنش های زیادی در پی خواهد داشت.

موضوع پوشش بازیگران ایرانی در جشنواره جهانی بعد از حضور بازیگران فیلم سه رخ جعفر پناهی در جشنواره کن دوباره در فضای مجازی مطرح شده است. جزئیات بیشتر درباره پوشش های بازیگران در جشنواره خارجی که حاشیه ساز شده اند را در ادامه میتوانید مشاهده کنید.

بازیگران ایرانی در فستیوال های جهانی

چند روزی می شود که دوباره موضوع لباس پوشیدن هنرمندان و به خصوص هنرپیشگان زن ایرانیدر مجامع و فستیوال های بین المللی در فضای مجازی مطرح شده است. بحثی دامنه دار که از زمانیکه فضای اجتماعی کشور در قیاس با دوران جنگ و اوایل دهه هفتاد رو به سوی بازشدن رفت؛بارها و بارها مطرح شده است ودر اغلب موارد هم حکمی که در پایان صادر شده،به محکومیت بازیگران زن حاضر در مجامع جهانی انجامیده است.

در روزهای اخیر، درحالی که انتخاب لباس لیلا حاتمی در فستیوال کن سال ٢٠١۴ به عنوان یکیاز ١٠ لباس پوشیده برتر این رخداد بزرگ سینمایی نگاهها را متوجه این موضوع کرد،فرش های قرمز و فوتوکال های دو فیلم ایرانی حاضر در فستیوال کن امسال نیز خبرسازترینرخدادهای فضای رسانه ای غیر رسمی ایران شدند تا به یک آن، لباس بازیگران ایرانی در مجامع جهانیبدل به سوژه ای همگانی در فضای سینما و رسانه ای ایران شود.

البته در کن امسال،از این رو که زنان فیلم اصغر فرهادی جزو زنان شناخته شده غیرایرانی عالم سینما بودندو به همان نسبت هم باتجربه در چنین مواردی؛ فشار انتقادات بیشتر به سوی هنرمندانفیلم نوین جعفر پناهی مایل بوده و شگفت که بنا به هر دلیلی هنرمندان این فیلمهم با ظاهر عجیب شان در فوتوکال و فرش قرمز بهانه کافی را دست منتقدان داده اند.

لباس بهناز جعفری در کن

به خصوص بهناز جعفری که لباس و حجاب سفتو سختش در فرش قرمز فیلم سه رخ و لباس عجیبش در مراسم فوتوکال دستمایه بی شمار شوخی های بامزه و بی مزه مجازی شده است. حال بگذریم از ظاهر غریب مرضیه رضاییکه همگان به تشبیه او با خانوم هاویشام یا زنان خون آشام فیلم های وحشتناک پرداخته اند.

دنیای شیرین رد کارپت…رد کارپت یا همان فرش قرمز خودمان دنیای عجیب، جالب و پرحاشیه ای است.دنیایی که باعث می شود هنرمند دریک آن، بیش از تمام تلاش هایی که در زمان ایفای نقش کرده،در چهارگوشه دنیا دیده شود. کافی است دو قدم روی این فرش جذاب راه بروی. ناگهان می بینیکه در سراسر دنیا درباره لباس و ظاهرت صحبت می شود. این خاصیت فرش قرمز است؛ دنیای رد کارپت…

سینمای ما با اینکه درسال های اول انقلاب چنین مراسمی رابا انگ ابزارهای سرمایه داریو پول نادیده گرفت، اما هرچه زمان گذشت و هرچه حضور بین المللی سینمای کشور ایران رونق بیشتری گرفت،سینماگران دیدند که ناچار از رعایت حداقل ها و استانداردهایی دراین زمینه هستند

پوشش بازیگران ایرانی در جشنواره های خارجی

. البته برای هنرمندان مرد این موضوع چندان قضیه بغرنجی نبود و به آسانی می توانستنداز پس حواشی آن برآیند، اما بازیگران زن با چالش های بزرگی دراین زمینه مواجه بودند.بازیگرانی که هم می بایست قواعد و قوانین حاکمیتی را درباره نوعی پوشش معیار زنانه رعایت می کردندو هم اینکه با رعایت ظرافت ها و حساسیت های آرتیستیک از انگشت نما شدندر مجامعی که دنبال کمترین بهانه ای برای زیر سوال بردن ایران بودند، جلوگیری می کردند. چنین شد که پوشش بازیگران زن در جشنواره های خارجی اهمیتی استراتژیک یافت کرد!

موج جهانی تحسین و تقبیحامروزه در فستیوال ها و مراسم گوناگون، فرش های قرمز بخش جدایی ناپذیر رویداد های هنری هستندو از اسکار تا کن و حتی فستیوال های درجه دو و سه شاهد رژه سلبریتی های زن و مرد با مد و لباس های مختلف هستیم. درواقع سلبریتی ها که میدانند هر تصویرشان ظرف چند دقیقه با موجی میلیونی از کامنت ها و لایک و استدلال ها در سراسر گیتی روبرو خواهد شد، همواره علاقه مند هستند

تا با تیپ و استایل خاص خود روبه روی دوربین خبرنگاران حاضر شوند. الگویی که در سراسر دنیا گسترش یافته و بنظر می رسد به بخشی از فرهنگ رویداد های هنری تبدیل شده است. بازیگران ایرانی هم از این قاعده کلی مستثنی نیستند ودر تمام این سالها از این نظر در نقطه فوکوس رسانه های داخلی و خارجی قرار گرفته اند؛ که نمونه جدیدش را در انتخاب شدن لباس موقر لیلا حاتمی در کن سه سال پیش میبینیم.

سلبریتی های ایرانی روی فرش قرمز های معتبر

کت و کراوات و شلوارکجوایز و افتخارات جعفر پناهی در ونیز و برلین، نامزدی مجید مجیدی در اسکار، نخل طلا و انبوهجوایز دیگر عباس کیارستمی و اسکارهای اصغر فرهادی سینمای کشور ایران را وارد رادار سینمای جهان و زمینه حضور سلبریتی های ایرانی روی فرش قرمز های معتبر را فراهم کرده است. ازآن به بعد عکسهای لباس و برندی

که هنرپیشه های کشورمان بر تن داشتند، مثل سلبریتی های سرزمین های دیگر روی جلد مجلات معتبر مد و لباس و سینمای دنیا نشست. اتفاقی که درون مرزها هم بازتاب های فراوانی یافت و تحسین ها و البته انتقادات فراوانی را موجب شد.

دراین سالها نیکی کریمی، مریلا زارعی، ساره بیات، نگار جواهریان، فاطمه معتمد آریا،ستاره پسیانی، لیلا حاتمی و ترانه علیدوستی بارها و بارها تیتر و عکس مجلات و رسانه های مختلف شدند. البته این قضیه برای مردان هم رخ داد که شاید مهم ترین بازتابش را در عکسی یافت که از بهرام رادان و دیگر عوامل فیلم زرد در چین منتشر شده بود،

جاییکه عوامل ایرانی با تیشرت و شلوارها و شلوارک هایشان در مقابل مجریان چینی که با لباس های شیک و رسمی و با کراوات نشسته بودند، تناقض بامزه ای شکل داده بودند که در وهله اول نشان از ناآشنایی ایرانی ها با قواعد و استانداردهای پوشش بود. موضوعی که هنوز هم ادامه دارد و به خصوص درباره مردان ایرانی با شدت پیگیری می شود که نمونه هایش را در لباس پوشیدن های نوید محمدزاده که خودش آوانگارد نامیده، یا میلاد کیمرام و… دیده ایم و خواهیم دید.

لباس لیلا حاتمی در جشنواره جهانی

سلیقه قابل اتکای یک هنرمند ایرانیدر سال ٢٠١٢ لیلا حاتمی با لباسی بلند ودر سال ٢٠١۴ نیز با لباسی که طراحش آنرا لباسی ۱۴۰ساله با زردوزی و جزییات فوق العاده نمادی از زیبایی و ظرافت زنانه خواند که متعلق به خانواده ای در ایران بود که بیش از ۱۸۰ سال ازآن نگه داری کرده بودند؛ چشم ها را متوجه ظرافت

و زیبایی پوشش خود کرد و درنهایت هم هردو بار در فهرست بهترین لباس های جشنواره باوجود پوشش حجاب قرار گرفت. این شاید اولین باری بود که یک هنرپیشه زن ایرانی از این نظر موفق میشد. اتفاقی که بعد ها هم برای این بازیگر خوش پوش رخ داد و او در کن و اسکار توانست با ظاهر شیک و ظریفش سلیقه بانوی ایرانی رابه جهانیان نشان دهد.

لیلا حاتمی
ترانه علیدوستی نیز با حضورش در فیلم فروشنده اصغر فرهادی در مراسم کن ۲۰۱۶ فرانسه فرصتی برای نمایش لباسی کاملا متفاوت با سبک سلبریتی های شرکت کننده در کن به دست آورد؛ که آن نیز مورد توجه قرار گرفت. استایلی کاملا پوشیده که تصویر متفاوتی از دختران ایرانی رابه دنیا مخابره میکرد. نیکی کریمی، مریلا زارعی، ساره بیات، فاطمه معتمدآریا و مهتاب کرامتی همدیگر هنرمندانی هستند که در تمام این سالها توانسته اند در فرش های قرمز درخشیده و از این جنبه نیز در دنیای سینما جلوه کنند.

سلیقه های عجیب وغریب آقایان و خانم های بازیگربهناز جعفری و مرضیه رضایی در درو کردن انتقادات فراوان برای نوع لباس پوشیدن شان تنها نیستند و تا کنون بازیگرانی چون نگار جواهریان بازیگر حوض نقاشی در جشنواره ٢٠١٣ آسیا پاسیفیک با بلوز و دامن بلند مشکی و نیم چادری از حریر با رودوزی های طلایی،

سحر دولتشاهی، بهنوش بختیاری و شیلا خداداد در حضور جهانی فیلم گاوخونی، گروه بازیگران زنِ فیلم گس با بلوز، شلوار گشاد، چکمه و پوتین روی فرش قرمز جشنواره رُم، لادن مستوفی، اندیشه فولادوند و… نشان داده اند در زمینه انتخاب لباس مناسب سلیقه چندان قابل اتکایی ندارند و به این دلیل آماج انتقادات فراوانی قرار گرفته اند.

بازیگران ایرانی در جشنواره کن
البته بازتاب رسانه ای لباس های بازیگران ایرانی منحصر به حضورهای بین المللی آن ها نمیشود و هر ساله لباس های بازیگران ایرانی در جشنواره فیلم فجر هم سوژه مردم و رسانه ها میشود. درواقع هرساله جشنواره فیلم فجر پر میشود از حاشیه های غیرسینمایی. به خصوص نوع پوشش بازیگران که در چندسال اخیر سوژه نوین رسانه ها بوده اند. سوژه ای که با انتخاب خوش پوش ترین یا بدلباس ترین هنرمند دوره توسط کاربران رسانه های مجازی داغ تر و پرهیجان تر هم میشود.

نوید محمدزاده و لباسهای حاشیه سازش
شاید حاشیه سازترین بازیگر از این نظر «نوید محمدزاده باشد که همواره با لباس های عجیب و غریبش در مراسم ها و جشنواره های مختلف توجه مردم و رسانه ها رابه خود جلب کرده است. لباس هایی که گاهی با نقدهای جدی روبرو میشود و گاهی هم هواداران خاص خودش را دارد. فراموش نکرده ایم شلوارهای کوتاه و فاق بلند این بازیگر در جشنواره کن راکه سوژه روز رسانه ها شدند.

یا مریم معصومی که بیش از فیلم ها در صفحات مجازی می درخشد و البته در فرش های قرمز داخل کشور. او که در جشنواره دو سال پیش با آن لباسی که سرشانه های تیز داشت، سوژه رسانه ها شده بود، درسال های اخیر تا حدی عادی تر لباس می پوشد.

آنا ثانی؛ طراح لباس سحر دولتشاهی، مهتاب کرامتی، آزاده صمدی و… میگوید: لباس های عجیب وغریب برخی هنرمندان برایم جالب است. اینکه خودم این طور طراحی نمیکنم دلیل بر این نیست که دوست نداشته باشم. جامعه شناختی من در طراحی لباس به یک شکل دیگری است.

اما اگر آن آقا به من مراجعه کند من آن لباس های عجیب را تعدیل میکنم. نگاه من نگاه کلاسیک تری است. مثلاً برند ورساچه کارهای عجیب غریبی تولید میکند که طرفداران خودش را هم دارد اما سلیقه من نیست. اما برند دیور کلاسیک کار است.در فضایی که همه ی چیز یک کادر دارد خب، برخی یک شهامتی دارند.

راستش را بخواهیداین شهامت برای من قابل تحسین است اما من نمیتوانم اینکار را انجام بدهم. مرا دریک کشور دیگر هم بفرستید بازهم کلاسیک کار می کنم. اما این شهامت را تحسین می کنم. نگاه عمومی هم نسبت به این طور لباس ها واکنش منفی نشان میدهد. همیشه یک عده ای با این لباس ها خیلی موافقند. اما عده بسیار زیادی با این موضوع کاملا مخالفند.

فیلم «همه ی می دانند» به کارگردانی اصغر فرهادی در جایگاه اول پرمخاطب ترین فیلم نوین اکران شده در فرانسه قرار گرفته است.تازه ترین اثر اصغر فرهادی با عنوان «همه ی میدانند» که اکران عمومی خودرا از روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشتدر سینما های فرانسه آغاز کرده است با استقبال سینمادوستان این کشور همراه شده است.

بنابر اعلام کانال تلگرامی سینه ایران، «همه ی میدانند» با ۶۱ هزار و ۵۳۰ تماشاگر در چهار روز اولنمایش خود در پاریس، در جایگاه اول پرمخاطب ترین فیلم های نوین اکران شده در پایتخت فرانسه قرار گرفته است.

فیلم تازه فرهادی که تریلری روانشناسانه با بازی خاویر باردم، پنه لوپه کروز و ریکاردو دارین است، در افتتاحیه هفتادویکمین جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و تا به امروز نظرات متفاوتی از سوی منتقدان مطرح سینمایی دریافت کرده است.

«همه ی می دانند» داستان زندگی زنی به نام لورا با بازی پنه لوپه کروز را روایت میکند کهبه همراه همسر و فرزندانش از آرژانتین به زادگاهش مادرید سفر میکند تا حوادث غیرمنتظره ای زندگی شان را دچار تغییر کند.

لباسهای جنجالی بازیگران زن در جشنواره ها «مدل لباس زنان در کن»

.

منبع : parsnaz.ir

منبع : بخش عکس آکاایران
برچسب :