آکاایران اگر قصد دارید در آینده نزدیک یک اتومبیل دست دوم بخرید، با ما همراه باشید تا نکات مهمی را در این مورد با شما در میان بگذاریم.

آکاایران: چگونه یک اتومبیل دست دوم بخریم؟

بازار خرید وفروشاتومبیل‌های دست‌دوم، بسیار گسترده و ترسناک است. برخی از فروشندگان در این بازارها معاملات منصفانه‌ای انجام نمی‌دهند. با این حال این موضوع نباید شما را بترساند. با پرسیدن سؤالات زیر و رعایت نکاتی که در ادامه خواهیم گفت، می‌توانید معامله خوبی را انجام دهید.

قبل از مشاهده اتومبیل، این سؤالات را از فروشنده بپرسید:
۱. چرا فروشنده قصد فروش این اتومبیل را دارد؟
معمولاً افراد فروشنده دلیل خاصی برای فروش اتومبیل خود دارند. بیشتر اوقات این سؤال باعث می‌شود ایده بهتری از ارزش کلی اتومبیل موردنظرتان به دست آورید. پاسخ‌های این سؤال در سه دسته طبقه‌بندی می‌شوند:
  • فروشنده قصد دارد اتومبیل را سریع بفروشد. این پاسخ به نفع خریدار است؛ زیرا می‌تواند از فروشنده تخفیف بگیرد.
  • فروشنده می‌خواهد اتومبیل خود را به قیمت مناسبی بفروشد. این اتومبیل‌ها معمولاً اتومبیل‌های خوبی هستند؛ اما نمی‌توان از فروشنده تخفیف گرفت.
  • فروشنده پاسخ واضحی ندارد. این پاسخ نشانه بدی است. چنین پاسخی ممکن است نشان‌دهنده وجود مشکلی در اتومبیل باشد.
۲. این اتومبیل قبلاً چند بار خرید وفروششده است؟
به گزارش آکاایران پاسخ این سؤال نشان می‌دهد آیا اتومبیل مشکلی دارد که مدام تکرار می‌شود یا خیر. هر اتومبیلی که دو بار یا بیشتر خرید وفروششده است، گزینه مناسبی محسوب نمی‌شود. اگر فروشنده سابقه خرید وفروشاتومبیل را برایتان بازگو نمی‌کند یا اطلاعاتی در این مورد ندارد، نشانه بدی است.
۳. آیا اتومبیل موردنظرتان در شرایط آب‌وهوایی سخت مورد استفاده قرار گرفته است؟
خریداران نباید اتومبیل‌های قدیمی را که در شرایط آب‌وهوایی سخت (در مناطق بسیار گرم یا بسیار سرد) مورد استفاده قرار گرفته‌اند، خریداری کنند.
۴. آیا اتومبیل موردنظرتان تاکنون تصادف کرده است؟
واقعیت این است که اتومبیل‌های تصادفی که از بیمه استفاده کرده‌اند، معمولاً مشکلاتی دارند. فروشنده احتمالاً واقعیت را به شما می‌گوید؛ زیرا شما می‌توانید آثار تصادف را روی اتومبیل یا کارت بیمه مشاهده کنید.
۵. اتومبیل موردنظرتان چند کیلومتر مسافت طی کرده است؟
بهتر است مسافت طی شده توسط اتومبیل را بدانید؛ زیرا ۱- می‌توانید قبل از خرید، اطلاعات مربوط به بیمه را بررسی کنید و ۲- می‌توانید پاسخ فروشنده را با کیلومتر شمار اتومبیل مقایسه کنید.

به هنگام مشاهده اتومبیل از نزدیک، نکات زیر را در نظر بگیرید:
۶. از فروشنده بخواهید اجازه دهد اتومبیل را نزد یک مکانیک معتبر برده و آن را بررسی کنید.
همیشه بهتر است قبل از خرید اتومبیل دست‌دوم، نظر یک مکانیک را در مورد آن بدانید. بدین‌صورت فرصت مناسبی پیش می‌آید تا صحت گفته‌های فروشنده را نیز مورد ارزیابی قرار دهید. اگر فروشنده سعی دارد شما را از رفتن به مکانیکی منصرف کند، شک کنید.
۷. از فروشنده بخواهید اطلاعات مربوط به مخارج رایج، بیمه شخص ثالث، مالیات و میزان خلافی را در اختیار شما قرار دهد.
در بهترین شرایط، فروشنده مدارک مربوط به پرداخت عوارض شهرداری و مالیات و سایر مخارج را دارد. به عنوان مثال فروشنده ممکن است کارت مختص تعویض روغن را به شما نشان دهد. اگر فروشنده نمی‌تواند این مدارک و اطلاعات را ارائه دهد، باعث نگرانی است.
۸. از فروشنده بخواهید اتومبیل را در اختیار شما قرار دهد تا آن را برانید و تست کنید.
اگر فروشنده درخواست شما را در این مورد رد کند، مطمئن باشید که این اتومبیل یک مشکل اساسی دارد. هرگز اتومبیل دست‌دوم را بدون تست رانندگی نخرید. شما باید عملکرد اتومبیل موردنظر را در سرعت‌های بالا بررسی کنید.
۹. از فروشنده تخفیف بگیرید.
خرید یک اتومبیل دست‌دوم، مزایایی در بر دارد. بهتر است از فروشنده بپرسید تا چه میزان تخفیف خواهد داد.


 

منبع :

منبع : بخش عکس آکاایران
برچسب :