آکایران :مجله دیجی کالا - فرناز حیدری: دو هفته ای است که خبر تقلب فولکس واگن در آزمایش های میزان انتشار ,فولکس واگن چگونه در آزمایش  ها تقلب کرد؟ خودرو,فولکس واگن,آلاینده,عکس ماشین،گالری عکس ماشین، تصاویر ماشین، تصویر ماشین های گران، عکس خودرو، عکس اتومبیل

آکاایران: فولکس واگن چگونه در آزمایش ها تقلب کرد؟نیتروژن اکسید متهم ردیف اول
آمارها حاکی از آن است که فرآیندهای احتراق، هر سال حدود ۱۰۶ میلیون تن نیتروژن اکسید در جو زمین منتشر می کنند.
هوا تقریباً از ۷۸ درصد نیتروژن و ۲۱ درصد اکسیژن تشکیل شده است. در دمای معمولی این دو گاز تمایل خیلی کمی به واکنش با یکدیگر دارند زیرا واکنش مذکور بسیار گرماگیر است، یعنی مستلزم جذب مقدار زیادی گرما است.
 انرژی لازم یا گرمای مطلوب برای انجام این واکنش فقط در دماهای بالا (۱۳۰۰ الی ۲۵۰۰ درجه سلسیوس) مثل حرارت های حاصل از فرآیند احتراق، مهیا می شود. اما حتی در این دماها نیز فقط مقدار کمی نیتروژن اکسید تولید می شود.
 واقعیت امر این است که همین مقدار نیز از لحاظ تغلیظ آلودگی هوا دارای اهمیت زیادی است. راهکار دفع این ,فولکس واگن چگونه در آزمایش  ها تقلب کرد؟ خودرو,فولکس واگن,آلاینده,عکس ماشین،گالری عکس ماشین، تصاویر ماشین، تصویر ماشین های گران، عکس خودرو، عکس اتومبیل


از آنجایی که غلظت نیتروژن اکسید (NOx) در گازهای دفعی به شدت به گرمای احتراق و غیرقابل دسترس بودن اکسیژن در دمای ماکزیمم بستگی دارد، لذا اغلب روش های کنترل نیز کاهش هر دو عامل را در دستورکار قرار می دهند.
 ایالات متحده آمریکا از سال ۱۹۷۵ میلادی به بعد، اتومبیل های خود را مجهز به سیستم سیرکولاسیون یا چرخش مجدد گازهای دفعی(Exhaust Gas Recirculation- EGR)  ساخت. در این روش یک گاز بی اثر (غیرقابل احتراق) برای رقیق کردن مخلوط هوای سوخت در حال سوختن در موتور مورد استفاده قرار می گیرد.
 این رقیق کردن، ماکزیمم دمای احتراق را پایین می آورد و غلظت اکسیژن را در مخلوط در حال سوختن کاهش می دهد. قسمتی از گاز دفعی بوسیله ی یک سرپوش برگردانده و تنظیم می شود. در این سیستم معمولاً بین ۱۵ تا ۲۲ درصد از حجم مخلوط هوای سوختی کاسته می شود.
استفاده از احتراق دو مرحله ای یک روش موثر جدید برای کاهش تولید نیتروژن اکسید در خودروهای جدید الکتریکی مولد نیرو است. در مرحله ی اول، دما نسبتا بالا است اما در مقابل فقدان هوای اضافه تولید نیتروژن اکسید را محدود می کند.
اما در مرحله دوم سوخت بالعکس در یک دمای نسبتاً پایین صورت می گیرد و این مساله نیز بالطبع تولید نیتروژن اکسید را کم می کند.
راهکار دفع متهم ردیف اول این پرونده یعنی نیتروژن اکسید در دو مورد خلاصه شده است: اول تولید این گاز به حداقل ممکن کاهش پیدا کند و دوم اینکه انتشار آن به طور کامل متوقف شود.
فولکس واگن چه تدبیری اندیشید؟
تمامی موتورهای دیزلی تی دی آی فولکس واگن (Volkswagen’s TDI diesel engines) مجهز به سیستم های سیرکولاسیون گاز خروجی (Exhaust Gas Recirculation- EGR) هستند. یک تاثیر مشابه دیگر که فولکس واگن بر کاربرد آن تاکید دارد، بستن سریع دریچه یا سوپاپ اگزوز است.
اینکار باعث می شود که مقادیری از گازهای خروجی در سیلندر باقی بمانند. یک استراتژی دیگر نیز افزایش نسبت سوخت به هوا است. این راهکار سبب می شود که مقدار اکسیژن کمتری باقی بماند تا بتواند با نیتروژن واکنش انجام دهد و اکسید نیتروژن تولید کند.
,فولکس واگن چگونه در آزمایش  ها تقلب کرد؟ خودرو,فولکس واگن,آلاینده,عکس ماشین،گالری عکس ماشین، تصاویر ماشین، تصویر ماشین های گران، عکس خودرو، عکس اتومبیل


البته موتورهای دیزلی مدرن به سیستمهای دیگر نظیر تله اکسید نیتروژن (Lean NOx Trap- LNT) و کاهش دهنده کاتالیست انتخابی (Selective Catalytic Reducer- SCR) که معمولاً بر روی اگزوز ماشین نصب می شوند، هم مجهز شده اند.
کلیه راهکارهای پیشنهادی دفع نیتروژن اکسید، مشکلات و موانع خاص خود را دارند بعضی مصرف سوخت را دوچندان می کنند، برخی باعث تولید گازهای سمی و خطرناک می شوند، برخی نیازمند نصب تجهیزات جاگیر هستند و…
افزایش مصرف سوخت
کلیه راهکارهای فوق مشکلات و موانع خاص خود را دارند. جای تعجب نیست که سیرکولاسیون مجدد گاز منجر به افت کارآیی موتور اتومبیل می شود.
 از طرف دیگر عملکرد تله اکسید نیتروژن (Lean NOx Trap- LNT) به جذب نیتروژن اکسید (NOx) وابسته است، اما مساله اینجاست که این به اصطلاح تله جاذب به سرعت اشباع می شود و لذا می بایست هر چند ثانیه یکبار آن را احیاء کرد. عملیات احیاء از طریق پمپاژ سوخت اضافی به موتور صورت می گیرد یعنی اینکار مصرف سوخت را بشدت افزایش خواهد داد.
,فولکس واگن چگونه در آزمایش  ها تقلب کرد؟ خودرو,فولکس واگن,آلاینده,عکس ماشین،گالری عکس ماشین، تصاویر ماشین، تصویر ماشین های گران، عکس خودرو، عکس اتومبیل


نکته دیگر این است که حتی کاهش دهنده کاتالیست انتخابی (Selective Catalytic Reducer- SCR) نیز مشکلات خاص خود را دارد.
این سیستم به طور مشخص از طریق تزریق اوره به اگزوز کار می کند. تزریق اوره به اگزوز منجر به واکنش با نیتروژن اکسیدها و به تبع آن تولید گاز سمی و خطرناک نیتروژن و در عین حال آب خواهد شد.
در نتیجه مالکین این خودروها مجبور هستند که هر چند ماه یکبار مخزن اوره اتومبیل خود را مجدد پر کنند. ضمن اینکه نباید فراموش کرد که این محفظه به اندازه کافی جاگیر هست.
 در نتیجه کاهش دهنده کاتالیست انتخابی (Selective Catalytic Reducer- SCR) تنها بر روی خودروهای بزرگ نصب می شود. در سیستم کاهش دهنده کاتالیست انتخابی (Selective Catalytic Reducer- SCR) گازهای دفعی ابتدا از یک کاتالیزور کاهنده عبور داده شده و هوا در مرحله بعد بدان تزریق می شود.
در نهایت مخلوط از یک کاتالیزور اکسیدی عبور داده می شود تا جایی که آلوده کننده های باقیمانده به آب و کربن دی اکسید اکسید می شوند. در حال حاضر کاتالیزورهای مسی نیکلی بعنوان کاتالیزورهای کاهنده موثر شناخته شده اند اما فلز روتانیم یا نمک های مربوطه نیز تحت بررسی هستند.
نیوساینتیست گزارش می دهد:
بخش خبری نیوساینتیست می گوید که ریشه تقلب فولکس واگن را باید در برخی یا تمامی فاکتورهای فوق جستجو کرد. به گفته این منبع خبری نرم افزار مذکور ممکن است که بعنوان مثال سیرکولاسیون (چرخش مجدد) و انتشار گاز را مختل کند و از این طریق کارآیی موتور را افزایش دهد یا ممکن است که پروسه احیاء را در تله نیتروژن اکسید (Lean NOx Trap- LNT) به کمتر از میزان لازم کاهش دهد تا در عمل سوخت بیشتری ذخیره شود و یا اینکه میزان اوره تزریقی به کاهش دهنده کاتالیست انتخابی (Selective Catalytic Reducer- SCR) را کم کند که در اینصورت هم بازه زمانی جهت پر کردن مجدد مخزن طولانی تر خواهد شد.
,فولکس واگن چگونه در آزمایش  ها تقلب کرد؟ خودرو,فولکس واگن,آلاینده,عکس ماشین،گالری عکس ماشین، تصاویر ماشین، تصویر ماشین های گران، عکس خودرو، عکس اتومبیل


از لحاظ تئوری فولکس واگن می تواند میزان انتشار نیتروژن اکسید (NOx)  را از طریق نصب یک نرم افزار کاهش دهد هرچند این طور که از ظواهر امر برمی آید، مهندسان این شرکت گویا از انجام این کار برنیامده اند.
 این واقعیت در خلال جلسات مشورتی که با حضور کارشناسان آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا (US Environmental Protection Agency) صورت گرفته، مشخص شده است.
در مدل هایی که مجهز به کاهش دهنده کاتالیست انتخابی (Selective Catalytic Reducer- SCR) نیستند، پروسه کاهش انتشار اکسیدنیتروژن (NOx) می تواند یک تاثیر عمده بر کارآیی و در عین حال مصرف سوخت داشته باشد.
اگر دادگاه ها و قانونگذاران توجیهات شرکت فولکس واگن را نپذیرند، آن گاه صورتحساب این شرکت خودروسازی به شکل سرسام آوری بیشتر و بیشتر خواهد شد.
استرداد همگانی، تنها راه پیش روی مالکان
در شرایط کنونی یک راه حل این است که کاهش دهنده های کاتالیست انتخابی (Selective Catalytic Reducer- SCR) جدیدی بر روی این اتومبیل ها سوار شوند.
 اما نکته مهم اینجاست که اگر اینکار فرضاً عملی باشد و مالکین خودروها نیز راضی به انجام آن شوند، آنگاه مستلزم پیاده سازی و اجرای یکسری اصلاحات اساسی بر روی خودروهاست.
اما یک راه حل بهتر این است که فولکس واگن این قیل و قال را با استرداد پول مشتریان یا جایگزین کردن خودروهای تقلبی با خودروهای دیگر خاتمه دهد.
حتی قبل از آنکه طبل این رسوایی بزرگ زده شود، مشخص بود که اغلب این خودروها بیشتر از حد انتظار یا حداقل بیش از آن مقداری که در آزمایش ها ادعا شده بود، اکسیدنیتروژن (NOx) یا حتی سایر ,فولکس واگن چگونه در آزمایش  ها تقلب کرد؟ خودرو,فولکس واگن,آلاینده,عکس ماشین،گالری عکس ماشین، تصاویر ماشین، تصویر ماشین های گران، عکس خودرو، عکس اتومبیل


مطالعات و تحقیقات آزمایشگاهی همچنین نشان می دهند که بعضی از رنگ های نساجی وقتی که در معرض نیتروژن اکسید (NOx) قرار می گیرند، رنگ می بازند. این رنگ ها شامل انواعی است که در استات ریون، پنبه و ویسکوزریون استفاده می شوند.
 از طرف دیگر برخی از آزمایش ها موید آن است که سطوح بالای نیترات های ذره ای باعث ایجاد عارضه فشردگی در فنرهای سیمی نیکل برنجی در دستگاه های تقویت کننده مخصوص شرکتهای تلفن شده اند.
 اندازه گیری نیتروژن اکسید (NOx)
برای تعیین غلظت این گاز از روش موسوم به کالریمتری یا رنگ سنجی استفاده می شود. برای این منظور گاز دفعی را با یک محلول اسیدی و یک محلول نرمال مخلوط می کنند تا رنگ صورتی حاصل شود.
یکی از اشکالات این روش این است که غلظت گاز بدست آمده خیلی دقیق نیست اما در مجموع برآورد خوبی بدست می دهد. در حقیقت روش کالریمتری روشی است که از طریق آن فرضاً غلظت نیتروژن اکسید را از ۵ پی پی ام (قسمت در میلیون) تا چند پی پی بی (قسمت در بیلیون) اندازه گیری می کنند.
همه می دانند که آزمایش ها هیچ گاه انعکاس دهنده شرایط واقعی نیستند. بخشی از این مساله به این دلیل است که به سازندگان خودروها اجازه داده شده تا با استفاده از یکسری فوت و فن های خاص نظیر تایرهای پرباد یا قطع اتصال باتری در طول آزمایش میزان انتشار آلاینده ها را پایین بیاورند.

منبع :

منبع : بخش عکس آکاایران
برچسب :